Gala Performerilor 2016 la Alba Iulia

Gala Performerilor 2016 la Alba Iulia

În după-amiaza zilei de 18 decembrie, la Alba Iulia s-a desfăşurat cea de a VI-a ediţie a Galei Performerilor.

În semn de recunoaştere şi apreciere a rezultatelor muncii depuse în slujba educaţiei, olimpicii judeţului Alba şi profesorii îndrumători au fost premiaţi de Consiliul Judeţean Alba. Premiile în bani au fost înmânate în cadrul Galei Performerilor, desfăşurată în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba. Printre cei 202 elevi şi 168 de cadre didactice care au obţinut premiul I la fazele judeţene ale olimpiadelor şcolare, precum şi menţiuni sau premii la fazele naţionale şi internaţionale ale acestor olimpiade s-au numărat 20 de elevi ai Colegiului Naţional Militar ”Mihai Viteazul” şi un absolvent, în prezent student la Academia Forţelor Aeriene „Henri Coandă” din Braşov.

Pentru premiile obţinute la etapa naţională a olimpiadelor şcolare au fost recompensaţi: Ioana Argatu – premiul III la Olimpiada naţională de religie, cultul ortodox; Mircea-Darius Costea, menţiune la Olimpiada naţională de religie, cultul ortodox; Cristian Faur, menţiune la Olimpiada naţională de religie, alianţa evanghelică; Gabriela-Teodora Grecu, menţiune la Olimpiada naţională de fizică; Marian Luca, menţiune la Olimpiada naţională de religie, cultul greco-catolic; Laurenţiu-Valentin Lungu, menţiune la Olimpiada naţională de limbi romanice – limba italiană; Alexandra Maier, premiul III la Olimpiada naţională de limbi romanice – limba spaniolă; Raluca Şerban, menţiune la Olimpiada naţională de religie, cultul ortodox şi Iuliana-Alexandra Țurcă, menţiune  la Olimpiada naţională de limbi romanice – limba franceză.

Pentru premiile I la etapa judeţeană a olimpiadelor şcolare au fost premiaţi: Bianca Balea, premiul I la Olimpiada naţională ”Lectura ca abilitate de viaţă”; Cătălin-Florin Bădicel, premiul I la Olimpiada naţională de istorie; Ilişca-Anişoara Coman, premiul I la Olimpiada naţională de chimie; Alexandru Gabriel Dedea, premiul I la Olimpiada naţională de fizică; Raluca Fundeanu, premiul I la Olimpiada naţională de ştiinţe socio-umane/economie; Elena-Roberta Ion, premiul I la Olimpiada naţională de limba franceză; absolventul Klett Andrei, premiul I la Olimpiada naţională de geografie; Mădălin Lucaciu, premiul I la Olimpiada naţională de religie – alianţa evanghelică; Sebastian Molotaş, premiul I la  Olimpiada naţională de ştiinţe socio-umane/logică; Andrei Rodilă, premiul I la Olimpiada naţională de lingvistică – secţiunea performanţă; Iza-Miruna Sava, premiul I la Olimpiada naţională de limba engleză; Ioana  Tomoiagă, premiul I la Olimpiada naţională de religie – cultul greco-catolic; Alexandra Trif, premiul I la Olimpiada naţională de psihologie.

Alături de ei au primit aprecierea cuvenită cele 11 cadre didactice, a căror manieră de predare şi determinare a contribuit la obţinerea performanţelor de către învăţăceii în uniformă: profesor Dorina Filipescu – fizică, profesor Lucia Lupu – limba franceză, profesor Ioan Nistor – religie, profesor Alina Chiorean – limba engleză, profesor Lucian Irimie – chimie, profesor Simona Mureşan – Olimpiada naţională „Lectura ca abilitate de viaţă”, profesor Cosmina Mircea – Olimpiada naţională de lingvistică, profesor Valer Macarie – geografie, profesor Paraschiva Fărcaş - istorie, profesor Simina Dura – economie şi profesor Darius Duriga – logică.

Împarte cu prietenii tăi:

Ultimele articole

Congres internațional în cadrul programului Erasmus+
Congres internaţional în cadrul programului Erasmus+
Publicat pe: 21.05.2017
Afişări: 260
Domnul general de brigadă (r.) Tănase Niculescu, preşedinte de onoare al Fundaţiei „General Grigore Baştan”
"Atelierele Cantemirului" – a cincea întâlnire
Publicat pe: 08.05.2017
Afişări: 381
Menţiune la Olimpiada Naţională de Geografie
Atunci când pasiunea se îmbină armonios cu munca
Publicat pe: 03.05.2017
Afişări: 212
Palmaresul olimpicilor
Palmaresul olimpicilor
Publicat pe: 02.05.2017
Afişări: 444

ARMATA - O OLIMPIADĂ ALTFEL
Publicat pe: 27.04.2017
Afişări: 119
Echipa de pentatlon, 
calificată la naţională
Echipa de pentatlon, calificată la naţională
Publicat pe: 26.04.2017
Afişări: 350
Loturile participante la campionat
Competiţii sportive între colegiile naţionale militare
Publicat pe: 13.04.2017
Afişări: 1,407
Calificare la faza naţională 
a Olimpiadei de matematică
Calificare la faza naţională a Olimpiadei de matematică
Publicat pe: 23.03.2017
Afişări: 196

Citeşte şi:

Bodea Nicolae-Alexandru din clasa a X-a C a fost avansat la gradul de elev caporal, pentru rezultate de excepţie
Publicat pe 03.02.2017
Bodea Nicolae-Alexandru din clasa a X-a C a fost avansat la gradul de elev caporal, pentru rezulatele de excepţie şi responsabilitatea de care dă...
Publicat pe 01.06.2016
Răzvan Marica este elev în clasa a X-a la Colegiul Naţional Militar ,,Mihai Viteazul”. Deşi se spune că în colegiul militar maturizarea se produce...
Publicat pe 01.06.2016
În data de 27 mai 2016, a avut loc festivitatea de premiere a celor mai bune lucrări (film de scurt metraj, eseu literar, spot publicitar, arte...

Comentarii