PUBLICAŢIE EDITATĂ DE STATUL MAJOR AL FORŢELOR TERESTRE
În data de 10 aprilie s-a desfăşurat la Centrul Secundar de Instruire pentru Luptă Smârdan, judeţul Galaţi, ceremonialul de deschidere a Exerciţiului comun de instruire „Justice Eagle-17”, ce se execută în perioada 10.04.- 05.05.2017.
În cadrul exerciţiului se instruiesc în comun peste 350 de militari din cadrul Batalionului 284 Tancuri, Batalionului 300 Infanterie Mecanizată şi Batalionului 285 Artilerie, structuri aparţinând Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată „Unirea Principatelor” şi militarii Batalionului 1- 8 IN din armata Statelor Unite ale Americii.
Prezent la ceremonia de deschidere, colonel Cornel-Traian Scurt, locţiitorul comandantului Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată „Unirea Principatelor”, a declarat: „Este o oportunitate excelentă să ne aflăm aici, să ne instruim împreună pentru a demonstra şi promova soliditatea parteneriatului nostru. Poligonul de instrucţie Smârdan ne oferă posibilitatea instruirii în comun, în vederea validării procedurilor de operare conform standardelor, astfel încât să realizăm dezideratul <Instruieşte-te aşa cum vei lupta>”.
Scenariul exerciţiului este unul fictiv, bazat pe ducerea luptei de apărare pe poziţii de către structuri de forţe constituite din subunităţi de tancuri „Abrams” şi TR 85 M „Bizon”, infanterie mecanizată pe maşini de luptă „Bradley” şi MLI 84 M „Jder”, sprijiniţi de piese de artilerie „Paladin” şi tunuri cal.155 mm.
Comentarii