Premianţii Concursului Judeţean Interdisciplinar de Matematică, Fizică şi Informatică “Octav Onicescu”

Premianţii Concursului Judeţean Interdisciplinar de Matematică, Fizică şi Informatică

În perioada 9-11 februarie 2023, elevi din toate colţurile ţării cu aptitudini şi înclinaţii deosebite pentru domeniul ştiinţific au participat la cea de-a doua ediţie a Concursului Judeţean Interdisciplinar de Matematică, Fizică şi Informatică “Octav Onicescu”, găzduită şi organizată de Colegiul Naţional Militar “Dimitrie Cantemir”, prin catedrele de matematică, fizică şi informatică.

Eveniment de amploare, desfăşurat sub egida Ministerului Educaţiei prin Inspectoratul Şcolar Judeţean Prahova, concursul a aliniat la start elevi din Colegiile Naţionale Militare: “Alexandru Ioan Cuza”, “Dimitrie Cantemir”, “Mihai Viteazul” “Ştefan cel Mare”, “Tudor Vladimirescu” şi colegii din judeţul Prahova: Colegiul Naţional “Nicolae Grigorescu” şi Colegiul Tehnic Forestier din Câmpina, Colegiul Naţional “Mihai Viteazul” din Ploieşti.

Cei mai buni elevi, militari şi civili şi-au testat nivelul cunoştinţelor în domeniul matematicii, fizicii şi informaticii pentru a ocupa un loc pe podiumul premianţilor, acolo unde ajung doar cei care evoluează la cel mai înalt nivel.

La închiderea festivă care a avut loc în dimineaţa zilei de 11 februarie, în sala de şedinţe a instituţiei, au participat şi au luat cuvântul: preşedintele concursului, inspectorul şcolar general-adjunct din Inspectoratul Şcolar Judeţean Prahova, doamna profesor Magdalena Maria Georgescu, şi directorul-adjunct al instituţiei, profesor dr. Aurel-Constantin Soare.

Liceenii care au îmbinat armonios munca, seriozitatea şi pasiunea pentru disciplinele alese au adunat, în final, rezultate frumoase. Aplauzele au mers către ei, elevii premianţi, dar şi către toţi participanţii care au găsit un prilej deosebit de a-şi testa propriile cunoştinţe şi, totodată, de a se antrena pentru examene, concursuri şi olimpiade.

Felicitări au primit organizatorii şi gazdele competiţiei, cei care au contribuit din plin la reuşita acestui important eveniment educaţional, dar şi profesorii din toate colegiile participante care au avut elevi în concurs.

La fiecare an de studiu, s-a acordat: un premiu I, un premiu II, un premiu III şi trei menţiuni, conform clasamentului final al probei, precum şi un premiu special pentru cel mai bun punctaj obţinut la fiecare disciplină din concurs.

Cupa “Octav Onicescu” (trofeu transmisibil) a fost câştigată de Colegiul Naţional “Mihai Viteazul” din municipiul Ploieşti, în urma celui mai mare punctaj obţinut.

Premierea a fost realizată de preşedintele concursului, inspectorul şcolar general-adjunct din Inspectoratul Şcolar Judeţean Prahova, doamna profesor Magdalena Maria Georgescu.

Elevii care au obţinut cele mai bune rezultate au primit diplome, cărţi şi premii în bani din partea sponsorilor: SC BIANCOSPINO SRL BREAZA,  SC TEHNOFRIG IONESCU SRL BREAZA, SC DRAGOKAD GEOMETRY SRL BREAZA, domnul George Penea – cantemirist,  absolvent promoţia 1988. Cărţile au fost oferite de Editura SIGMA şi de profesorii colegiului de la Breaza.

Concursul le-a adus elevilor, pe lângă bucuria participării, şi amintiri de neuitat, interacţiune, idei, percepţii, perspective.

 

DISTINCŢII:

CLASA A IX-A

 - Vasile Andrei Călin – Colegiul Naţional “Mihai Viteazul" municipiul Ploieşti – premiul  I, premiul special matematică, informatică;

- Buliga Sebastian Ionuţ – Colegiul Naţional Militar “Ştefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc – premiul  II;

- Militaru Mihai Adrian – Colegiul Naţional “Mihai Viteazul" municipiul Ploieşti, premiul III;

- Murgoci Alexandru –  Colegiul Naţional Militar “Ştefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc – menţiune;

- Lascu Fineas-Nathan –  Colegiul Naţional Militar “Mihai Viteazul” Alba Iulia – menţiune, premiul special fizică;

- Frâncu Răzvan Nicolae – Colegiul Naţional Militar “Dimitrie Cantemir” Breaza – menţiune.

 

CLASA  A X-A

- Curcă Tudor Mihai –  Colegiul Naţional Militar “Ştefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc – premiul I, premiul special informatică;

- Ionescu Maria – Colegiul Naţional “Mihai Viteazul" municipiul Ploieşti – premiul II, premiul special matematică;

- Gheorghiţă Andrei Marian –  Colegiul Naţional Militar “Dimitrie Cantemir” Breaza – premiul III;

- Popescu Daria Maria –  Colegiul Naţional “Mihai Viteazul" municipiul Ploieşti –  menţiune;

- Cîrstinariu Robert Adrian –  Colegiul Naţional Militar “Ştefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc –  menţiune, premiul special fizică;

- Firuţ Alexandru Mihai –  Colegiul Naţional Militar “Tudor Vladimirescu” Craiova – menţiune.

 

CLASA A XI-A

- Hartzos Călin-Tiberius –  Colegiul Naţional Militar “Mihai Viteazul” Alba Iulia premiul I, premiul special matematică, fizică, informatică;

- Anghel Irina Ioana – Colegiul Naţional Militar “Mihai Viteazul” Alba Iulia – premiul II;

- Vişovan Cosmin Dumitru – Colegiul Naţional Militar “Ştefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc – premiul III;

- Ioan Tudor Mihai –  Colegiul Naţional “Mihai Viteazul" municipiul Ploieşti –  menţiune;

- Băzăvan Andrei –  Colegiul Naţional “Mihai Viteazul" municipiul Ploieşti –  menţiune;

- Mureşan Tudor Alex – Colegiul Naţional Militar “Ştefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc – menţiune.

 

CLASA A XII-A

- Bănulescu Petru Radu – Colegiul Naţional Militar “Dimitrie Cantemir” Breaza – premiul I, premiul special matematică;

- Bărbuţă Patricia – Colegiul Naţional Militar “Dimitrie Cantemir” Breaza – premiul II;

- Albu Dimitrie Adrian – Colegiul Naţional Militar “Ştefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc – premiul III, premiul special informatică;

- Gortoescu Mihai Sebastian – Colegiul Naţional Militar “Dimitrie Cantemir” Breaza –  menţiune;

- Corduneanu Arian Andrei – Colegiul Naţional Militar “Ştefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc – menţiune;

- Şovăială Miruna Nicoleta – Colegiul Naţional Militar “Dimitrie Cantemir” Breaza – menţiune, premiul special fizică.

Împarte cu prietenii tăi:

Ultimele articole

Comentarii